Kot domowy niewychodzący. Jak się nim zaopiekować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kot domowy niewychodzący. Jak się nim zaopiekować?

Domowy kot wymaga szczególnej opieki. Aby zapewnić mu zdrowe funkcjonowanie, trzeba pamiętać o kilku regułach.

Całym światem domowego kota są cztery ściany. Należy więc zapewnić odpowiednią organizację terytorium, aby nasz podopieczny wiedział na co może sobie pozwolić, a także co jest dla niego bezpieczne.

Musimy przede wszystkim zadbać o zminimalizowanie niebezpieczeństw z naszej strony. Wiąże się to z każdorazowym zamykaniem drzwi do pomieszczeń, które nie powinny być dostępne dla naszego domownika. Ważne jest też chowanie delikatnych urządzeń i akcesoriów, które mogą ulec zniszczeniu przez strącenie czy rozdrapanie. Koty domowe to ciekawskie czworonogi, które chętnie zbadają każdy zakamarek, nawet jeśli ich poziom aktywności jest niższy niż ich wychodzących krewnych.

Zwróć uwagę na zagrożenia

Ponownie należy tu podkreślić konieczność chowania niebezpiecznych elementów. Tym razem jednak trzeba wziąć pod uwagę detergenty i inne substancje, które mogą zaszkodzić kotu. Niebezpieczne mogą być też ostre przedmioty oraz małe elementy, możliwe do połknięcia. Koniecznym jest zwracanie na nie uwagi i chowanie ich do niedostępnych szuflad.

Domowy kot nie jest przystosowany do życia poza mieszkaniem. Istnieje niebezpieczeństwo, że źle zareaguje na zwierzęta widziane za oknami bądź drzwiami. Należy uważać przy ich otwieraniu, aby nasz czworonóg nie uciekł na szaleńcze polowanie. Nie tylko będzie go trudno złapać, ale też przede wszystkim może zrobić sobie krzywdę. Jeśli posiadasz balkon, postaraj się szczelnie go ogrodzić, a najlepiej zabudować.

Jakich akcesoriów potrzebuje?

Domowy kot, tak samo jak inne, potrzebuje misek, kuwety ze żwirkiem i posłania. Szczególną uwagę trzeba zwrócić jednak na drapaki i inne zabawki, m.in. kulki ze zgniecionej gazety lub bibuły i szpulki po niciach. Niewychodzący czworonóg potrzebuje w tym względzie specjalnego traktowania. Nie ma on bowiem zbyt wielu możliwości, aby się „wyszaleć”. Dobrane akcesoria muszą więc dać mu wiele możliwości ruchu. Wiąże się to z częstą interakcją z opiekunem, który musi poruszać niektórymi z zabawek. Jeśli natomiast kot nie zaspokoi swoich potrzeb, może się to odbić na jego wadze. Będzie również bardziej skłonny m.in. do drapania mebli.

Dieta i pielęgnacja

Karma powinna być lekkostrawna i bogata w błonnik. Pozwoli to domowemu kotu łatwo pozbywać się włosia połkniętego podczas pielęgnacji, która w jego przypadku jest szczególnie częsta. U niewychodzących czworonogów proces linienia trwa bowiem przez cały rok, z uwagi na ciągłe wyeksponowanie na światło i stałą temperaturę pokojową. Oprócz tego, nie wolno zapominać o regularnym obcinaniu pazurów, dbaniu o higienę jamy ustnej, oczu, nosa i uszu kotów. Mimo, że domowy czworonóg ma teoretycznie zmniejszone ryzyko kontaktów z wirusami, należy poddawać go regularnym szczepieniom i odrobaczaniu.

Dobrze jest zaplanować częste profilaktyczne wizyty u lekarza weterynarii. Badania i wszelkie inne profilaktyczne zabiegi zapewnią naszym czworonogom szczęśliwe funkcjonowanie. Lekarz podpowie także, jak zapobiegać pchłom i pasożytom, oraz udzieli cennych wskazówek co do opieki nad kotem.

Zdj. główne: Manja Vitolic/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*