Elektroniczny podpis dokumentu. Zobacz czym jest profil zaufany

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Elektroniczny podpis dokumentu. Zobacz czym jest profil zaufany

Powstanie platformy ePUAP było przełomowym momentem. Dzięki tej platformie można załatwić wiele urzędowych spraw, nie wychodząc z domu. Pandemia koronawirusa spowodowała, że Polacy coraz częściej i chętniej załatwiają sprawy urzędowe przez internet. Czym jest profil zaufany i dlaczego warto go mieć? Jaka jest różnica między profilem zaufanym a podpisem elektronicznym?

Czym jest ePUAP, a profil zaufany?

Profil zaufany jest jedną z dostępnych usług na platformie ePUAP, która służy do załatwiania wszystkich spraw urzędowych. Dużą zaletą tej platformy jest niezmienność interfejsu niezależnie od załatwianej sprawy. Dzięki temu załatwianie spraw staje się bardzo proste. Za pomocą platformy można złożyć m.in. zeznanie podatkowe.

Profil zaufany jako jedna z usług ePUAP

Profil zaufany jest jedną z usług dostępnych na platformie ePUAP. Jest to sposób potwierdzania tożsamości, który jest niezbędny przy składaniu różnych dokumentów urzędowych. Profil zaufany może bezpłatnie założyć każda pełnoletnia osoba. Można go potwierdzić przez:

  • złożenie wniosku i potwierdzenie tożsamości przez wideo rozmowę z urzędnikiem;
  • elektroniczne złożenie wniosku i potwierdzenie tożsamości w urzędzie;
  • e-dowód oraz czytnik kart NFC;
  • zalogowanie się do banku i potwierdzenie tożsamości w systemie bankowości elektronicznej.

Profil zaufany ważny jest tylko przez 3 lata, po tym czasie można go bezpłatnie przedłużyć.

Po co potrzebny jest profil zaufany?

Aby bez wychodzenia z domu złożyć dokumenty w urzędzie, skorzystać ze zniżek, ulg oraz dodatków, to niezbędna jest do tego platforma ePUAP i profil zaufany, którego założenie trwa tylko kilka chwil i dzięki temu nie trzeba stać w kolejkach w różnych urzędach.

Dzięki profilowi zaufanemu można załatwić takie rzeczy jak:

  • złożenie wniosku o różne świadczenia lub dodatki w MOPS;
  • weryfikacja punktów karnych za różne wykroczenia drogowe;
  • sprawdzenie historii pojazdów,
  • złożenie deklaracji podatkowej,
  • zgłoszenie narodzin dziecka,
  • zamówienie nowego dowodu osobistego.

>> Zobacz też: Oszustwa w sieci – czego się wystrzegać?

Różnica między profilem zaufanym a podpisem elektronicznym

Wbrew obiegowej opinii podpis elektroniczny to nie jest to samo co profil zaufany. Czym jest podpis elektroniczny? Jaka jest między nimi różnica?

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny jest odpowiednikiem podpisu ręcznego. Istnieje również kwalifikowany podpis elektroniczny, czyli zaawansowany podpis elektroniczny, który wymaga opłat. Podpis certyfikowany dostępny jest u kilku dostawców, pełna ich lista dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji. Wysokość opłaty jest zależna od czasu trwania subskrypcji.

Różnice między profilem zaufanym a podpisem elektronicznym

Zarówno profil zaufany, jak i podpis elektroniczny pozwala na potwierdzenie tożsamości podczas załatwiania spraw urzędowych przez internet. Dzięki temu można zaoszczędzić czas, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa.

Główną różnicą pomiędzy profilem zaufanym a podpisem elektronicznym jest ich czas ważności oraz zasięg. Profil zaufany używany jest do załatwiania spraw urzędowych, jest to produkt bezpłatny z terminem ważności 3 lat. Po tym okresie można go bezpłatnie przedłużyć. Natomiast podpis elektroniczny występuje w dwóch wersjach – płatnej i bezpłatnej. Podpisem elektronicznym można posługiwać się nie tylko w urzędach, lecz również podpisywać inne dokumenty w Wordzie, PDF lub maile. Ważność podpisu elektronicznego wynosi rok lub dwa lata, po tym okresie można przedłużyć subskrypcję, lecz wymaga to dodatkowej opłaty.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*