Sypialnia dla seniora – czego nie powinno w niej zabraknąć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Sypialnia dla seniora – czego nie powinno w niej zabraknąć?

Artykuł sponsorowany

Sypialnia dla seniora powinna zapewniać odpowiedni komfort, zdrowy sen i możliwość wyciszenia się po całym dniu. Przeczytaj, na jakie elementy warto zwrócić uwagę, aranżując sypialnię dla osób starszych. 

Odpowiednio urządzona sypialnia powinna spełniać potrzeby seniorów, a przy tym zapewniać im większy komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych czynności. Przede wszystkim warto zadbać o funkcjonalność i estetykę sypialni. Pomieszczenie powinno pozwalać na komfortowe poruszanie się osobom starszym, wygodny dostęp do rzeczy codziennego użytku, a także być łatwe do utrzymania w czystości. W sypialni dobrze sprawdzą się jasne, łagodne kolory ścian i mebli, które nie męczą nadmiernie wzroku i ułatwiają relaks. Badania pokazują, że w organizmie osoby starszej słabiej wydziela się melatonina, co skutkuje nieregularnym rytmem snu, a także problemami z zaśnięciem. Warto zadbać o to, żeby sypialnia seniora była wyposażona w rolety zaciemniające, a także odseparowana od hałasu ulicy, co pozwoli na spokojny i nieprzerwany sen.

Komfort snu

Zdrowy odpoczynek to podstawa dobrego samopoczucia. Odpowiednia higiena snu pozwala się zregenerować i przygotować organizm na dobre funkcjonowanie w ciągu dnia. Chociaż wraz z wiekiem maleje długość snu, osoby po 65 roku życia nie powinny spać krócej niż 6-8 godzin. W przypadku seniorów ogromnie ważne jest zapewnienie im odpowiedniego środowiska do odpoczynku. Przede wszystkim w sypialni powinna panować odpowiednia temperatura, nie za wysoka ani nie za niska. Ważnymi elementami są szerokie łóżko, takie jak wysokiej jakości łóżka forte, oraz komfortowy materac. Dla osób starszych polecane są zwłaszcza materace miękkie oraz o średnim stopniu twardości. Na rynku dostępne są również materace z elastycznej pianki, które dopasowują się do ciała i zapewniają dobre podparcie dla pleców. Należy pamiętać o tym, że klasyczne łóżko będzie lepszym rozwiązaniem niż wersalka, którą trzeba codziennie składać i rozkładać, co może wymagać wiele wysiłku od osób starszych.

Funkcjonalne pomieszczenie dla osób starszych 

Osoby starsze, które są mniej sprawne, mogą potrzebować uchwytów, np. przy łóżku czy w łazience, które są pomocne w wykonywaniu codziennych czynności. Poręcze pozwalają seniorom na utrzymanie równowagi przy wstawaniu czy kładzeniu się do łóżka.

Wygodne przechowywanie

Ważny aspekt sypialni dla seniora stanowi także przemyślany system przechowywania. Półki i szafki nie powinny znajdować się zbyt wysoko lub nisko, co mogłoby wymagać od osób starszych nadmiernego wysiłku i np. korzystania z taboretu czy drabinki przy wyciąganiu potrzebnych rzeczy. Podstawą przy aranżacji sypialni dla seniorów powinno być bezpieczeństwo, a także funkcjonalność wyposażenia. Przy łóżku warto postawić również szafkę nocną lub stolik, co pozwoli na łatwy dostęp m.in. do telefonu, okularów czy leków.

Odpowiednie oświetlenie

Z racji wieku osoby starsze często mają problemy ze wzrokiem. Warto zadbać o to, żeby w sypialni znalazły się lampy z ciepłym, łagodnym światłem, które będzie wystarczająco jasne do komfortowego czytania w łóżku. Dobrym rozwiązaniem mogą być także podświetlane i łatwo dostępne wyłączniki światła. Najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby osoby starsze miały możliwość gaszenia lampki nocnej lub górnego światła z poziomu łóżka.

Fot.: Spacejoy/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*