Wybieramy najlepszy materac

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Wybieramy najlepszy materac

Dobrze dobrany materac zapewnia bardzo wysoki komfort snu. Jakie są rodzaje materaców? Jaki materac należy zakupić, aby dobrze się wyspać?

Dobry materac – najważniejszy element wyposażenia sypialni

Najważniejszym elementem wyposażenia każdej sypialni jest łóżko, a na nim wysokiej jakości materac, dzięki któremu można się wyspać i wstać bez bólu pleców. Materac powinien być w pełni dopasowany do naszych potrzeb.

Rodzaje materaców

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe są najpopularniejszym rodzajem materacy, ponieważ są tanie i funkcjonalne. Materace te są dość twarde, dlatego polecane są dla osób ważących powyżej 60 kg. Kolejną ich zaletą jest bardzo długa żywotność (można na nich spać co najmniej kilka lat). Niestety są one mało wygodne, nie dopasowują się do ciała i nie nadają się do łóżka małżeńskiego, ponieważ ulegają falowaniu i każda zmiana pozycji przez drugą osobę będzie odczuwalna.

Materace lateksowe

Materace lateksowe wyprodukowane z syntetycznego kauczuku. Dopasowują się do ciała osoby śpiącej, dzięki temu są bardzo wygodne w użytkowaniu oraz zapewniają wysoki komfort snu. Mają różne stopnie twardości, dlatego nadają się dla osób o różnej wadze. Wadą tego rozwiązania jest niska żywotność oraz wysoka cena. Lateks nie przepuszcza wilgoci, dlatego nie nadaje się do pomieszczeń, które są wilgotne. Materace lateksowe nie są zalecane dla osób, które mają alergie. 

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe wyglądem przypominają materace sprężynowe, lecz są od nich wytrzymalsze. Każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszeni. Wytrzymałość materaca kieszeniowego jest zależna od materiału wykorzystanego do obłożenia. Najczęściej jest to kokos lub pianka. Ten rodzaj materacy jest bardzo wygodny w użytkowaniu oraz ma dobry stosunek jakości do ceny. Niestety są bardzo trudne do utrzymania w czystości. Do kieszeni bardzo często przedostaje się kurz i pot. Kieszeniowe materace nie są polecane dla alergików.

Materace termoelastyczne

Materace termoelastyczne zapewniają bardzo wysoki komfort użytkowania. Składają się z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do anatomii śniącego. Ten rodzaj materacy jest polecany dla osób, które mają problemy z krążeniem. Materace termoelastyczne mają dwie wady –  jest drogi i trzeba go bardzo często prać (gromadzi się na nim kurz i pot). 

Materace wysokoelastyczne

Materace wysokoelastyczne produkowane są z najnowszego hydrolateksu. Mają wszystkie zalety materacy lateksowych oraz są odporne na wilgoć i nie powodują alergii. Dostępne są o twardości H1 do H4. Mają wiele zalet m.in. długą żywotność oraz bardzo atrakcyjną cenę. Jedyną wadą tego rozwiązania jest konieczność częstego prania pokrowca, ponieważ gromadzi się na nim kurz i brud.

Materace żelowe

Materace żelowe są najmniej popularnym rozwiązaniem. Mają one różną twardość. Materace żelowe dają wysoki komfort snu. Wadą tych materacy jest wysoka cena oraz niska dostępność.

Materace hybrydowe

Materace hybrydowe to połączenie materaca lateksowego i kieszeniowego. Ten rodzaj materaca jest najbardziej komfortowy ze wszystkich. Jego jedynym minusem jest dość wysoka cena. 

Twardość materaca

Producenci materacy zalecają, aby twardość materaca, była dobrana do wagi użytkownika. Im ciężar śpiącego jest większy, tym materac powinien być twardszy. Najpowszechniejszymi oznaczeniami twardości materaca są:

  • H1 – bardzo miękki materac, zalecany jest do stosowania w materacach wielowarstwowych;
  • H2 – miękki materac przeznaczony głównie dla kobiet i dzieci;
  • H3 – materac przeznaczony dla osób ważących od 80 do 100 kg;
  • H4 – twarde materace przeznaczone dla osób ważących ponad 100 kg;
  • H5 – twardy materac kokosowy przeznaczony dla bardzo ciężkich osób.

Parametry te są bardzo orientacyjne, twardość każdego materaca należy sprawdzić przed zakupem.

Materac do łóżka małżeńskiego

Wybór właściwego materaca do łóżka małżeńskiego może być bardzo trudny, zwłaszcza jeśli między mężem i żoną jest duża dysproporcja wagowa. W takiej sytuacji warto zakupić materac wysokoelastyczny lub termoelastyczny. Jeśli wybór jednego materaca nie spełni indywidualnych preferencji obu osób, to należy zakupić dwa materace dopasowane do indywidualnych preferencji.

Pokrowiec – ważny element każdego materaca

Zakup odpowiedniego pokrowca jest bardzo ważny. Żaden materac nie nadaje się do prania, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego pokrowca, który będzie łatwy w utrzymaniu w czystości i zapewni wysoki poziom higieny.

>> Zobacz też: Mieszkanie dla seniora. Jak je urządzić funkcjonalnie

Jaki materac jest najlepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Materac powinien być dopasowany do indywidualnych wymagań oraz posiadanego budżetu. Nie należy kupować materacy przez internet, ponieważ najpierw zaleca się je przetestować, czyli położyć się na nim na kilka minut. Dzięki temu można określić, który materac jest dla nas najwygodniejszy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*