Zakup działki – co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zakup działki – co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Artykuł sponsorowany

Kupno działki, czy to rekreacyjnej, czy pod budowę domu, to zawsze wiele dokumentów, pośredników, zawiłości i emocji. Jak nie zagubić się w tym labiryncie prawnych formalności i kredytowych komplikacji? Dla całkowitego laika w tych sprawach nie jest to najłatwiejsze zadanie, dlatego warto być świadomym klientem przed podpisaniem umowy kupna działki zorientować się, o czym warto wiedzieć. Zobacz, co należy sprawdzić przed zakupem działki. 

Umowa przedwstępna

Podpisanie umowy przedwstępnej jest często warunkiem rozpoczęcia starania się o kredyt. Wiele osób podpisuje ją nie przykładając do niej większej wagi, jednak jest to niesłuszne postępowanie. Umowa przedwstępna powinna zawierać kilka kluczowych punktów, na które musisz zwrócić uwagę. Przede wszystkim czas jej trwania dopasuj do ilości rzeczy, które musisz sprawdzić i załatwić przed podpisaniem umowy ostatecznej. Jeśli czas jej trwania będzie za krótki, możesz nie zdążyć wypełnić wszystkich koniecznych formalności. Już na etapie podpisywania przedwstępnej umowy sprzedający powinien udostępnić Ci numer księgi wieczystej działki. Możesz również sprawdzić ten numer na własną rękę, pozwala na to wyszukiwarka ksiąg wieczystych znajdzksiege.pl

mężczyzna przy laptopie
Photo by DCStudio from Freepik.com

Jak znaleźć numer księgi wieczystej działki lub domu?

Jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej możesz samodzielnie poszukać ksiąg wieczystych działki, którą planujesz kupić. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów, w zależności od tego, jakie informacje na temat działki posiadasz. Posiadasz numer identyfikacji możesz w internetowej wyszukiwarce znaleźć księgi wieczyste po numerze działki. Identyfikacyjny numer działki możesz znaleźć stacjonarnie w siedzibie Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków lub na rządowej stronie internetowej, gdzie również otrzymasz dostęp do map ewidencyjnych. 

Inną metodą, jeśli nie chcesz wyszukiwać numerów identyfikacyjnych i przechodzić przez skomplikowane procesy, możesz również wyszukać księgi wieczyste po adresie. Do tego wystarczy jedynie adres działki, a ten znaleźć bardzo łatwo. Jeśli więc nie masz możliwości pozyskania dostępu do map ewidencyjnych z jakiegokolwiek powodu, możesz wyszukać potrzebne informacje na podstawie adresu, pod jakim stoi działka. 

Sprawdź lokalizację i topografię działki

Zanim podpiszesz umowę kupna działki, sprawdź jej położenie. Zobacz, jaka jest odległość dzieli ją od najbliższego dyskontu spożywczego, szkoły, Twojego miejsca pracy. Upewnij się, że kupując działkę nie skażesz się na spędzanie połowy życia na dojazdach. Również odległość od potencjalnie nieprzyjemnych miejsc, takich jak oczyszczalnia ścieków, masarnia czy fabryka nieprzyjemnie pachnących produktów jest ważna, ponieważ zapachy dochodzące z pobliskiej fabryki mogą poważnie uprzykrzyć Ci życie w nowym miejscu. Sprawdź, czy działka jest płaska i zdatna do budowy, czasem może okazać się, że by wybudować dom, na wyrównanie terenu musisz przeznaczyć naprawdę sporą sumę. Jeśli na działce znajdują się drzewa, upewnij się, że nie krzyżują one Twoich planów budowy, ponieważ uzyskanie pozwolenia na wycięcie drzewa rosnącego na działce może być długim procesem i opóźnić prace budowlane. 

Budowa domu to ogromny krok w życiu, dlatego nie daj ponieść się emocjom i podejmij racjonalną i przemyślaną decyzję. Daj sobie czas na sprawdzenie ważnych informacji i dopięcie formalności. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*