Zdrowie po 50. Badania dla kobiet

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zdrowie po 50. Badania dla kobiet

W wieku 50 lat w organizmie kobiety zachodzi dużo zmian. Najwięcej z nich wiąże się z menopauzą i towarzyszącymi jej objawami. Warto jednak pamiętać, że po 50-tce czekają także inne zagrożenia – dlatego ważna jest profilaktyka. 

Dzięki rozwojowi medycyny jesteśmy w stanie we wczesnym etapie wykryć i wyleczyć większość schorzeń, w tym nowotworów. Niestety większość osób nie korzysta z cudu medycyny, odstawiając swoje zdrowie na boczny tor. Po 50-tce warto jednak zadbać o nie jeszcze bardziej, gdyż w organizmie zachodzi dużo przemian, mających wpływ na stan zdrowia. Sprawdź, jakie badania powinna wykonywać kobieta po 50-tce!

Badania piersi

Podczas menopauzy w organizmie kobiety zachodzą znaczące zmiany, spowodowane spadkiem wydzielania estrogenów i progesteronu. W czasie przekwitania w piersiach mogą pojawiać się niegroźne zmiany będące wynikiem modyfikacji w kanalikach mlekowych. Wyglądają one jak drobny guzek za brodawką, z której również może wypływać ciecz. Po 50-tce często pojawiają się także niegroźne torbiele.

Warto jednak pamiętać, że chociaż nie każda zmiana w piersiach musi oznaczać raka, nowotwór wcześnie wykryty oznacza większe szanse na pełne wyleczenie. Dlatego z każdym niepokojącym objawem należy zwrócić się do lekarza – lepiej, by on fachowym okiem ocenił, czy jest to zmiana zagrażająca zdrowiu, czy nie.

Cytologia

Cytologia wykonywana powinna być co 3 lata po skończeniu 25. roku życia lub po rozpoczęciu współżycia. Najbardziej narażone na rozwój raka szyjki macicy są kobiety po 40. roku życia – niestety, aż 30% Polek w tym zakresie wiekowym nie zgłasza się regularnie do lekarza. Rak szyjki macicy rozwija się na bazie przetrwałej infekcji wirusowej, jednak podobno mija aż 10 lat, zanim ze stadium przedrakowego rozwinie się nowotwór – w tym czasie powinnaś odwiedzić ginekologa aż 3 razy!

Jeśli jesteśmy w tematach ginekologicznych – pamiętaj, że po 50-tce zmienia się cały organizm. Kobiety często skarżą się na suchość pochwy lub zwiększone tendencje do infekcji. Pamiętaj więc o odpowiedniej higienie, stosuj płyny podtrzymujące prawidłowe pH. 

Badania wzroku

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko występowania chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma, zaburzenia w obrębie powiek. Do czynników ryzyka AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej, zalicza się wiek i płeć (kobiety chorują częściej). Z tego względu po 50-tce powinno się wpisać do kalendarza profilaktyczne wizyty u okulisty – i to co roku! Podobno ryzyko to obniżyć można domowymi sposobami, a konkretnie dietą, która powinna obfitować w kwasy omega 3 oraz luteinę. Dodaj więc do swojego menu takie składniki jak ryby, szpinak, dynię, paprykę, brokuły, cukinię i jaja.

Badania ogólne z krwi 

Morfologia to podstawowe badanie diagnostyczne. Pozwala  wykryć wszelkie nieprawidłowości i infekcje w organizmie, a także skontrolować jego ogólny stan. Pobrana krew służy jako materiał badawczy, ze stanu którego szacuje się liczbę m.in. erytrocytów i limfocytów (białych i czerwonych krwinek) we krwi. Z tej próbki można wykonać również OB, badanie pomagające stwierdzić lub wykluczyć m.in. anemię i marskość wątroby. Polega ono na zmierzeniu tempa opadania krwinek czerwonych – u kobiet po 50-tce wynosi ono do 30 mm na godzinę. Morfologię i OB warto wykonać raz do roku, a jeśli lekarz zaleci inaczej, nawet częściej.

Zdjęcie główne: MART PRODUCTION/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*