Ile ważna jest recepta?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Ile ważna jest recepta?

Wizyta u specjalisty już za tobą, ale wciąż nie wykupiłeś przepisanych Ci leków? Upewnij się, że nie przekroczyłeś dozwolonego limitu czasowego.

Ile mam czasu?

Czas na odebranie lub zamówienie leków z apteki może różnić się w zależności od tego, jaki rodzaj recepty został przepisany. Tradycyjne papierowe tracą ważność po 30 dniach od ich wystawienia. Elektroniczny odpowiednik – e-recepta – w większości przypadków umożliwia zgłoszenie się po leki w czasie do 365 dni od daty jej wystawienia. Dotyczy to przede wszystkim kuracji chorób przewlekłych. 

Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. W rzeczywistości e-recepta jest ważna 360 dni.  Pierwsze opakowanie należy obowiązkowo wykupić w ciągu pierwszych 30 dni od jej wystawienia. W przeciwnym razie farmaceuta wyda pacjentowi mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które minęły od wypisania recepty. Przy kolejnych zakupach opóźnienie nie wpłynie na liczbę opakowań.

Czas w zależności od rodzaju leku

Do apteki można zgłosić się najpóźniej po siedmiu dniach. W ciągu miesiąca trzeba odebrać medykamenty należące do środków psychotropowych, odurzających oraz prekursorów zawierających substancje, które pozwalają wyprodukować narkotyki. Na zakup leków immunologicznych można zdecydować się w okresie 120 dni. Tak samo jest w sytuacji, gdy preparat ma być wyprodukowany specjalnie dla danej osoby. 

Kilka innych ważnych faktów o receptach

Nie zapominajmy o tym, że na recepcie może się znaleźć albo data jej wystawienia, albo realizacji. Wbrew pozorom nie są to terminy tożsame. Znaczenie pierwszego jest raczej oczywiste. Drugi oznacza czas, od którego ważność recepty będzie liczona, może to być na przykład data późniejsza o kilka dni od daty wystawienia. Najczęściej przepisuje się ją u pacjentów chorujących na choroby przewlekłe. Nie zapominaj o tym, że kiedy już kupisz preparat w jednej aptece, musisz zrealizować w niej całość recepty.

Przeczytaj też: https://jakspokojnie.pl/zdrowie/wszystko-co-nalezy-wiedziec-o-bezdechu-sennym/

Zdjęcie główne: Pietro Jeng/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*