Czy wiesz, że rozróżnić można trzy rodzaje ciśnienia, które uważane jest za prawidłowe zależnie od czynników takich jak wiek, czy stan zdrowia osoby? Więcej dowiesz się w tym artykule.
Jednym z istotnych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie jest unormowane ciśnienie tętnicze krwi. Jeżeli jest zanadto podwyższone lub obniżone, nie tylko będziemy odczuwać pogorszenie samopoczucia, ale może to również świadczyć o problemach zdrowotnych. Warto zatem znać normy ciśnienia tętniczego i regularnie je mierzyć.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że ciśnienie tętnicze krwi nie jest wartością stałą – ulega zmianom zależnie od wielu czynników, wśród których wyróżnia się:
>> Zobacz też: Dieta po 50 tce dla kobiet i mężczyzn
Optymalne ciśnienie tętnicze u osób dorosłych powinno mieścić się w granicach pomiędzy 120 a 80 mm Hg. Oprócz ciśnienia optymalnego rozróżnia się jeszcze ciśnienie prawidłowe oraz prawidłowe wysokie, które zależnie od wieku i stanu zdrowia osoby może być uznane za mieszczące się w pożądanej normie.
Normy, które należy znać, kontrolując swoje ciśnienie:
Wraz z wiekiem wartość ciśnienia może się podwyższać. Warto wiedzieć, że problem nadciśnienia zaczyna się, kiedy pomiary wynoszą 140/90 mm Hg i wyżej. Osoby dorosłe powinny regularnie dokonywać pomiaru ciśnienia krwi, aby w razie możliwych problemów zdrowotnych zauważyć je jak najwcześniej.
Źródło: Lekarzbezkolejki.pl, Szpitaleksulap.pl
>> Zobacz też: Co powinno się znaleźć w diecie, by wzmocnić kości?