Zlew jednokomorowy z ociekaczem. Idealne rozwiązanie do małej kuchni

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zlew jednokomorowy z ociekaczem. Idealne rozwiązanie do małej kuchni

W małej kuchni każdy centymetr jest na wagę złota. Najważniejsze, aby jak najmniej miejsca zajmował zlew na rzecz większego blatu roboczego. 

Producenci armatury kuchennej starają się sprostać tym wymaganiom i dlatego stworzyli jednokomorowe zlewy z ociekaczami. Nie dość, że z nawiązką spełnią swoją funkcję, to jeszcze nie zajmą zbyt dużo miejsca.

Mała kuchnia – duże potrzeby

Mała przestrzeń kuchenna nie sprawia, że mniej w niej przebywamy. Czas, który musimy przeznaczyć na przygotowanie posiłków, jest taki sam, jak przy większym pomieszczeniu. Jedynie miejsca jest mniej, a każdy fragment wykorzystany jest w całości.

Dobór zlewu jest o tyle trudny, że często zabiera on sporo blatu, na którym można by było np. rozłożyć składniki na obiad. Ponadto na myśl przychodzi od razu ociekacz, bo w końcu naczynia muszą mieć miejsce do wyschnięcia.

Jak rozwiązać ten problem?

Należy wybrać zlewozmywak z jedną komorą, który połączony jest z ociekaczem. Całość jest kompaktowa i bardzo funkcjonalna. Dodatkowo ilość dostępnych modeli i kształtów sukcesywnie się powiększa.

Aby zlew nie wpłynął na obniżenie komfortu korzystania z kuchni, powinien być do tego pojemny oraz na tyle przestronny, aby zmieściła się w nim chociaż patelnia i kilka talerzy. Do tego kran musi znajdować się dosyć wysoko, aby dawał przestrzeń do zmywania.

Wielofunkcyjne zlewy to wynalazek wprost stworzony do niewielkich kuchni. Nie tylko zaoszczędzą miejsce, które wykorzystane by było na ociekacz, to jeszcze pozwalają zakryć komorę specjalną deską, która będzie przedłużeniem blatu. Sprytne, prawda?

A co z kształtem i kolorem?

W tej kwestii w zasadzie nie ma już ograniczeń, występują bowiem modele w wielu formach oraz z różnego rodzaju surowców. Najczęściej do małej kuchni dobiera się zlewozmywak narożny, który również działa na korzyść rozmiaru blatu. Jest on na tyle dobrze wkomponowany w miejscu, którego i tak nie można użyć do gotowania, że pozostaje praktycznie niezauważony.

Kształt ma znaczenie

Wiecie, które zlewy zajmują najmniej miejsca? Okrągłe, które są bardzo wygodne w użyciu. Pięknie prezentują się w połączeniu z blatem. Również one występują w wersji z ociekaczem. Najchętniej wybierane kształty zlewu to nieregularny i prostokątny. Klasyczne rozwiązania pasować będą zarówno do kuchni nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Natomiast finezyjne kształty dopełnią bardziej minimalistyczne wnętrza.

Najciekawsze propozycje znaleźć można w pismach wnętrzarskich. Często prezentowane tam modele wkomponowane są w małe pomieszczenia. To właśnie w nich najtrudniej znaleźć właściwe rozwiązanie, które będzie zarazem ładne i funkcjonalne, a do tego nie zabierze zbyt dużo miejsca. Co ciekawe, kiedyś zlew i kran musiały do siebie idealnie pasować, aktualnie panuje moda na kontrasty: gdy komora jest matowa, to kran powinien błyszczeć.

Godnym uwagi pomysłem jest wykonanie zarówno blatu, jak i zlewu z jednego materiału, który stworzy połączoną ze sobą całość. Taki zabieg pozwala na dowolne dopasowanie kształtu komory, a do tego w razie usterki wystarczy jedynie dodać żywicy, która jest bazą powierzchni płaskich w takiej kuchni.

Inspirujące wnętrza z ciekawymi rozwiązaniami nie muszą być wcale duże i przestronne. Często to właśnie małe kuchnie zagospodarowane są w taki sposób, że zaskoczyć mogą niejednego sceptyka.

Zdj. główne: beazy/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*