Na naukę języka nigdy nie jest za późno

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Na naukę języka nigdy nie jest za późno

Niezależnie od wieku każdy może się nauczyć pisać, czytać i mówić w języku obcym. Zaczynając naukę w dorosłym życiu, nie staniesz się już ekspertem od włoskiego czy francuskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że możesz się sprawnie posługiwać nowym językiem. Pamiętaj, że nauka to proces. Nie da się opanować języka w ciągu 5 minut, jednak w ciągu roku już tak. 

Jak zmotywować się do nauki języka obcego? 

Przede wszystkim obniż swoje wymagania. Dzieci czy nastolatkowie zawsze znajdują się w lepszym położeniu niż starsze osoby. Mają elastyczniejszy umysł i mniej spraw na głowie. Czy to oznacza, że nie osiągniemy szczytu swoich marzeń? Nie do końca. Wszystko zależy od naszego nastawienia. Nie ma co się łudzić, że w dorosłym życiu nauczymy się perfekcyjnej wymowy lub zmienimy swój akcent. Tylko po co to komu? Nauka języka obcego ma sprawiać frajdę i mieć praktyczne zastosowanie. W tym przypadku musisz się nauczyć porozumiewać z innymi osobami, a nie patrzeć na swoje błędy, niedociągnięcia i perfekcyjny akcent. Postaw na luz i obniż swoją poprzeczkę. Będzie Ci dużo łatwiej osiągnąć zamierzony cel. 

Dzieci łatwiej zapamiętują, ale to starsi są zmotywowani

Dzieci, choć chłoną wiedzę i szybko zapamiętują, częściej się też dekoncentrują. Ponadto nie chcą uczestniczyć w lekcjach z własnej woli. Czuwają nad nimi rodzice, na których spada część obowiązków związanych z dodatkowymi lekcjami. Z kolei dorośli, choć nie mają tak plastycznej pamięci, są po prostu dużo bardziej zmotywowani. Wybierając lekcje, robimy to z własnej woli. Płacimy za nie ze swoich pieniędzy. To wszystko sprawia, że stajemy się bardziej zdeterminowani do osiągnięcia założonych celów. Godzina tygodniowo na prywatnych lekcjach to wcale nie tak mało. Dodatkowo masz możliwość poświęcać kilka minut dziennie na słówka czy krótką gramatykę. Dorosła osoba zorganizuje sobie wszystko tak, aby po roku mówić płynnie i nie trzeba jej do tego zmuszać. Dzieci, choć zdolniejsze, cechuje lenistwo i chęć ciągłej zabawy, przez co lekcje języka obcego nie są tak efektywne. 

Jesteś świadoma swoich umiejętności

Pamiętaj, że jeden język umiesz całkiem sprawnie, a jest to Twój ojczysty. Wiesz, jak się go nauczyłaś. Przez lata praktyki, ćwiczeń, rozmów telefonicznych i słuchania innych osób wokół. Dzięki temu zyskałaś całkiem pokaźny zasób słownictwa. Obcego języka należy uczyć się tak samo. To nie tylko lekcje gramatyki i mówienia w szkole językowej, ale i czytanie gazet, blogów, książek oraz oglądanie obcojęzycznych filmów i seriali. Chłoń język każdym zmysłem, a będzie Ci dużo łatwiej go przyswoić. Pamiętaj, aby robić to świadomie. Ponadto masz za sobą lata różnorodnych szkół i kursów. Wiesz, jak się efektywnie uczyć oraz co sprawia Ci największą trudność. Korzystaj z tego. Dzięki temu Twoja nauka stanie się dużo przyjemniejsza i łatwiejsza. W końcu wiesz, jak się do tego zabrać. 

>> Zobacz też: E-book to też książka

Wiesz, że potrzeba wysiłku, aby coś osiągnąć

To kolejna rzecz, która sprawia, że dorosłej osobie dużo łatwiej nauczyć się języka obcego. Jest nią perspektywa. Zdajesz sobie sprawę z tego, że nauka to podróż, a nie chwilowy zryw. Umiesz zaplanować swój dzień tak, aby znaleźć w nim czas na wszystko. Rozumiesz, że nauka nie zajmie Ci 2 miesięcy, ale 24. Dzięki temu nie staniesz się niecierpliwa lub znudzona. Jest dużo rzeczy, których nie poznasz nawet po 5 latach nauki języka. Spraw, aby proces ten stał się dla Ciebie przyjemny. Pamiętaj, że obcy język to okno na świat i kulturę oraz droga do lepszej pracy. To narzędzie, które otworzy przed Tobą wiele różnych drzwi. Warto wykorzystać te możliwości. Dorosłej osobie dużo łatwiej zrozumieć przywilej, jaki niesie za sobą nauka. Dzięki temu jest zmotywowana do działania i ciągłego samodoskonalenia. To duża przewaga nad młodszymi osobami, więc nie ma co się poddawać. Zakasaj rękawy i do dzieła! W każdym wieku można nauczyć się języka obcego!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*