Czym jest refluks i jak go wyleczyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest refluks i jak go wyleczyć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele osób cierpi na przewlekłą zgagę, na którą pomagają jedynie doraźnie stosowane leki dostępne w aptekach bez recepty. Przyczyn powstawania zgagi istnieje wiele. Najczęstszą z nich jest spożywanie ostrych przypraw, które pobudzają wydzielanie się kwasu żołądkowego. Powoduje to powstawanie nieprzyjemnego uczucia pieczenia w przełyku, które po pewnym czasie samoistnie ustępuje. Jeśli jednak zgaga występuje przewlekle, bez konkretnej przyczyny, może okazać się, że cierpimy na refluks. 

Czym jest refluks?

Choroba refluksowa, z którą boryka się dość duży odsetek społeczeństwa, to w zasadzie zespół dolegliwości spowodowanych zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W języku naukowym chorobę refluksową określa się mianem refluksu żołądkowo-przełykowego. Główną przyczyną powstawania objawów tej choroby jest niedomykanie się dolnego zwieracza żołądka, który znajduje się na wejściu do żołądka. Jest to mięsień, który prawidłowo powinien się rozluźniać podczas przyjmowania pokarmu, a następnie ponownie zaciskać. W przypadku, gdy mięsień ten pozostaje cały czas rozluźniony, skutkuje to przedostawaniem się treści żołądkowej z powrotem w kierunku przełyku, co prowadzi do powstawania objawów takich jak zgaga, silny ból brzucha, nieprzyjemny oddech oraz trudności w przełykaniu. Znacznie rzadszą przyczyną refluksu może być przepuklina wślizgowa roztworu przełykowego, która polega na przesunięciu części żołądka w kierunku przełyku. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://esoxxone.pl/.

Leczenie zgagi i refluksu

Leczenie refluksu wymaga konsultacji medycznej, podczas której lekarz zbadana przyczyny powstania tej choroby oraz wdroży odpowiednie leczenie. Refluks jest chorobą, która skutecznie potrafi utrudnić życie, jednak odpowiednia diagnoza i podjęcia leczenia pozwala dość szybko pozbyć się tej dolegliwości. Istnieje również wiele preparatów, które w znacznym stopniu łagodzą objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i mogą stanowić dobre rozwiązanie przed podjęciem zasadniczego leczenia. Jednym z takich preparatów jest Esoxx One, który dzięki swojej formule pozwala tymczasowo pozbyć się dolegliwości związanych z tą chorobą. 

Jakie są objawy?

Refluks żołądkowo-przełykowy to zespół niezwykle uciążliwych objawów, które potrafią w znacznym stopniu pogorszyć samopoczucie oraz jakość życia człowieka. Do najczęstszych objawów tej choroby należą:

  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • kaszel po posiłku,
  • trudności z przełykaniem,
  • silny ból brzucha, najczęściej po spożyciu pokarmu,
  • przewlekła zgaga, której trudno się pozbyć nawet przy pomocy leków.

Jeśli borykasz się, z którąś z wyżej wymienionych dolegliwości to bardzo prawdopodobne, że cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy.

Jak zdiagnozować i wyleczyć refluks?

Leczenie refluksu przede wszystkim należy rozpocząć od konsultacji z lekarzem, który zleci wykonanie gastroskopii umożliwiającej zdiagnozowanie choroby. Następnie wymagane jest zastosowanie farmakoterapii, dzięki której jesteśmy w stanie pozbyć się uporczywych objawów refluksu. Aby nie dopuścić do nawrotu choroby, warto przeprowadzić korektę swojego stylu życia. Należy zadbać przede wszystkim o jakość spożywanych posiłków i ograniczyć korzystanie z używek takich jak alkohol lub papierosy.

Wymienione wcześniej objawy potrafią być bardzo uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jeśli na co dzień borykasz się z którymkolwiek z nich, warto odwiedzić lekarza, który przeprowadzi szereg odpowiednich badań i w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki. Refluks jest dość poważną chorobą, jednak zastosowanie farmakoterapii w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych pozwoli szybko się jej pozbyć.

Fot.: Darko Djurin/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*