Jak przygotować swój motocykl do nowego sezonu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować swój motocykl do nowego sezonu?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W ostatnich latach zimy nie były zbyt srogie, jednak aura podczas zimowych miesięcy nie zawsze sprzyja motocyklowym przejażdżkom. Początek wiosny i wyższe temperatury z pewnością cieszą fanów szybkiej jazdy. Zanim jednak wsiądziesz na swój jednoślad, zadbaj o przygotowania.

Nie odpalaj swojego motocykla po zimowej przerwie, dopóki nie przygotujesz się w odpowiedni sposób! Nie pomijaj badań technicznych i pamiętaj o ważnym ubezpieczeniu OC. Zadbaj też o siebie – sprawdź swoje motocyklowe rękawice i buty, a bez kasku nawet nie wychodź z domu. W poniższym poradniku wyjaśniamy, na co dokładnie zwrócić uwagę podczas przygotowań do sezonu motocyklowego.

Przygotuj ubrania motocyklowe

Choć podczas przygotowań do jazdy motocyklem skupiamy się głównie na naszym pojeździe, to powinniśmy pamiętać również o sobie, a przede wszystkim o stroju. Przejażdżka, nawet krótka, w T-shircie i klapkach nigdy nie będzie dobrym pomysłem. Bezpieczna i odpowiedzialna jazda to tylko taka w odpowiednim ubraniu. W sklepie motocyklowym możesz zaopatrzyć się w zestaw ubrań: spodnie, kurtkę, rękawice, buty i najważniejsze – kask. Jeżeli posiadasz ubrania i kask z zeszłego sezonu, sprawdź, czy nie są uszkodzone i nadal spełniają swoje funkcje lub nie ocierają. W wygodnym stroju jazda motocyklem będzie o wiele przyjemniejsza.

Podładuj akumulator

Akumulator ulega rozładowaniu w przypadku braku eksploatacji motocykla. Jeśli zimą nie korzystasz ze swojej maszyny, to powinieneś ładować ją co 2–3 tygodnie. Po każdej dłuższej przerwie podładuj akumulator, żeby nie wracać do domu na pieszo. Jeżeli ładowanie nic nie daje, bo akumulator szybko traci napięcie, to musisz kupić nowy.

Obejrzyj opony

Od opon zależy przyczepność motocykla podczas jazdy. Przyjrzyj się szczególnie bieżnikom opon – jeśli są starte bądź na ich powierzchni widać uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia, to znak, że należy je wymienić na nowe. Przed jazdą można jeszcze pokryć opony czyszczącą i konserwującą pianką. Poza tym pamiętajmy, że po zimie na jezdniach wciąż może znajdować się piasek i sól, przez co opony, nowe, jak i używane, często się ślizgają. Pierwsze jazdy w nowym sezonie nie powinny więc być zbyt szybkie.

Sprawdź płyny eksploatacyjne

Kolejnym krokiem podczas przygotowań do sezonu motocyklowego powinno być sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych: oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego. Pamiętajmy, aby wymieniać je co najmniej raz na dwa lata.

Oczyść łańcuch

Niskie temperatury i woda sprawiają, że łańcuch pokrywa się zaschniętą skorupą smaru albo rdzą. Maszyna sama się nie oczyści, więc musimy zaopatrzyć się w spray do łańcuchów, który pomoże usunąć zabrudzenia. Po wyczyszczeniu łańcucha smarujemy go jeszcze wysokiej jakości smarem.

Przyjrzyj się filtrom i oświetleniu

Przed wyruszeniem w drogę sprawdź jeszcze filtry powietrza, paliwa i oleju. Jeśli nie pracują prawidłowo i nie spełniają swoich funkcji, konieczna będzie ich wymiana. Podobnie zwróć uwagę na oświetlenie – przyjrzyj się dokładnie światłom drogowym, awaryjnym i mijania. Sprawne oświetlenie to gwarancja bezpiecznej jazdy.

Wymień kanapę motocyklową

Kanapy motocyklowe wraz z upływem czasu również ulegają uszkodzeniom. Rozdarte obicie nie tylko źle wygląda, lecz także nasiąka wodą, która w dalszej kolejności przyczynia się do niszczenia piankowego rdzenia. Przed rozpoczęciem sezonu warto zadbać o wymianę obicia kanapy. Dzięki temu jazda będzie wygodniejsza.

Źródło: materiały promocyjne

Zdjęcie główne: Harley-Davidson/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*