Czapka czy serwetka zrobione własnoręcznie przynoszą dużo satysfakcji. W ostatnich latach rękodzieło przeżywa swój renesans. Warto zwrócić uwagę na szydełkowanie, które może stać się nową pasją.
Coraz więcej osób próbuje różnych robótek ręcznych. Szydełkowanie odpręża, uspokaja i rozwija umiejętności skupienia uwagi. Możliwość wykonania czegoś własnoręcznie przynosi niesamowicie przyjemne uczucie. Zdecydowanie warto tego spróbować i przekonać się, czy to zajęcie dla nas. Podpowiadamy, od czego najlepiej zacząć. Zapraszamy do lektury!
Szydełkowanie zdobywa coraz większe grono oddanych fanów. Za pomocą tej metody można samodzielnie stworzyć wiele pięknych rzeczy – zaczynając od ubrań, zabawek dla dzieci, przedmiotów do domu, a na ozdobach kończąc. Najlepsze jest to, że szydełkować może każdy. Z odpowiednią dozą cierpliwości i precyzji co do szczegółu – zarówno dziecko, nastolatek, jak i dorosły czy osoba starsza poradzą sobie z tym rodzajem robótek ręcznych. Zajęcie przynosi dużo satysfakcji, ponieważ podstawowa technika szydełkowania nie jest trudna. Przy odrobinie praktyki szybko widać efekty.
Do szydełkowania nie potrzeba drogiego czy skomplikowanego sprzętu – to kolejny atut, który przekonuje do spróbowania tego zajęcia. Dla wielu osób szybko staje się ono nowym hobby, a szydełko i motek włóczki zabierają ze sobą właściwie wszędzie. Wszystkie materiały potrzebne do zrobienia pierwszej czapki kosztują około 20–35 złotych, w zależności od grubości i jakości wybieranej włóczki. Nie jest to dużo, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę to, że często materiał potem zostaje i można go wykorzystać do czegoś innego.
Wystarczy opanować kilka ruchów i włączyć swoją wyobraźnię, żeby stworzyć piękne czapki, szaliki czy serwety na stół. Na początku jednak warto odpowiednio się do tego przygotować. Aby zacząć swoją przygodę z szydełkowaniem, wystarczą trzy rzeczy: szydełko, włóczka i dobre chęci. Niezbędne przedmioty dostaniemy w każdej pasmanterii. Można poprosić sprzedawcę o pomoc w dobraniu odpowiedniego szydełka i motka, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Dla osób początkujących poleca się nieco grubsze szydełko oraz odpowiadającą mu włóczkę. W ten sposób łatwiej nauczyć się podstawowej techniki. Potem już jedynie wyobraźnia nas ogranicza.
Do wykonania serwetki, obrusu czy ażurowej firanki najlepiej wybrać cienki kordonek oraz małe szydełko. Dzięki temu oczka będą małe, a splot gęsty. Wiele kobiet wybiera też modne obecnie szydełkowanie ze sznurka lub taśmy bawełnianej. To świetny sposób na podkładki do jadalni czy torebki. Dodatkowo warto wyposażyć się w ostre nożyczki oraz igłę dziewiarską z dużym oczkiem i tępym końcem. Te narzędzia pomogą estetycznie zakończyć robótkę i ukryć wystające końce włóczki.
Skoro wiesz już, co należy przygotować, możemy przejść do konkretnych porad, które pozwolą Ci zacząć przygodę z szydełkowaniem. Każdy kurs czy szkolenie rozpocznie się nauką wykonywania tak zwanego łańcuszka, słupków oraz półsłupków. Już te trzy sploty pozwolą Ci wykonać znaczną część robótek! Kolejnym krokiem są okręgi (dzięki nim można stworzyć piękne ażurowe formy) oraz zaciśnięte kółka (do uzyskania gładkich powierzchni). Wystarczy zrobić pętelkę na włóczce, zahaczyć ją o szydełko i zacząć przewlekać przez powstałe oczko. W zależności od pożądanego efektu należy odpowiednio zacisnąć splot, jednak nie można przesadzić.
>> Przeczytaj także: 5 książek na zimowe wieczory
Wiele osób docenia szydełkowanie za to, że nie wymaga wybitnych zdolności manualnych. Zdecydowanie bardziej potrzebne jest regularne ćwiczenie oraz cierpliwość. Na początek warto wybrać czapkę, która w krótkim czasie daje satysfakcjonujący efekt końcowy. Wystarczy wykonać pierwszą pętelkę na szydełku i zacząć robić. W internecie znajduje się mnóstwo doskonale przygotowanych filmików instruktażowych. Powstają specjalne blogi dedykowane szydełkowaniu. Warto od czasu do czasu zaglądać tam w poszukiwaniu inspiracji oraz próbować wykonywać coraz to trudniejsze wzory. Powodzenia!