Korpus Wsparcia Seniorów. Jak to działa i kto może dołączyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Korpus Wsparcia Seniorów. Jak to działa i kto może dołączyć?

Należysz do grupy ryzyka koronawirusa i nie możesz poradzić sobie z codziennymi obowiązkami? A może bliska Ci osoba jest szczególnie narażona na działanie wirusa, a Ty z różnych powodów nie jesteś w stanie jej pomóc?

Właśnie dlatego powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. To program, który ma na celu ochronę osób starszych w czasie trwania pandemii.

Na czym to polega?

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów powstał, aby w trosce o ich bezpieczeństwo ograniczyć konieczność opuszczania domu przez osoby starsze. Program realizowany jest od października 2020 roku i od tamtego czasu nieustannie pomaga seniorom w codziennym życiu, zmniejszając ryzyko zachorowania. W jaki sposób? Wolontariusze robią zakupy, wyprowadzają psa, mogą nawet załatwić sprawy urzędowe, jeśli nie są one związane z udostępnieniem danych wrażliwych. Oczywiście wszystko to robią nieodpłatnie, nie licząc kwoty paragonu.

Zasady dotyczące zakupów

Jak wspominaliśmy wcześniej, koszt zakupów ponosi senior. Warto jeszcze dodać, że pieniądze należy przekazać przed wizytą wolontariusza w sklepie. Wśród produktów mogą znaleźć się artykuły podstawowej potrzeby, czyli artykuły spożywcze oraz środki higieny osobistej. Najważniejszą kwestią jest zachowanie dystansu sanitarnego i to głównie on ogranicza zakres pomocy na rzecz seniora.

Jak zgłosić się po pomoc?

Specjalnie na rzecz Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów uruchomiona została specjalna infolinia, na którą może zadzwonić każda osoba zainteresowana pomocą wolontariuszy. To jest, jeśli spełnia odpowiednie kryteria. 

Nie jest to jednak w żaden sposób zależne od dochodu ani sytuacji społecznej seniora. Istnieją za to dwa podstawowe warunki, mianowicie: z pomocy mogą skorzystać wyłącznie osoby powyżej 70 roku życia, które nie otrzymują innego wsparcia w ramach usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Dopuszczane są szczególne przypadki, kiedy pomoc zostaje udzielona osobie przed 70 rokiem życia, jednak są one indywidualnie rozpatrywane przez Ośrodek Pomocy Społecznej. 

Dlatego w razie zainteresowania taką formą pomocy, skontaktuj się z ogólnopolską infolinią Korpusu Wsparcia Seniorów, gdzie uzyskasz odpowiedź na wszystkie dręczące Cię pytania.

Jak często można skorzystać z pomocy?

W zależności od potrzeb pomoc może być świadczona jednorazowo lub wielokrotnie. Jeśli Ty lub Twoi bliscy jesteście w sytuacji, w której konieczne jest wsparcie wolontariusza raz w miesiącu lub nawet raz w tygodniu, jest to możliwe. Ośrodek Pomocy Społecznej jest w stanie regularnie dbać o bezpieczeństwo seniorów, którzy w czasie trwania pandemii zdecydowali się nie wychodzić na zewnątrz. 

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*