Scrabble. Gra logiczna dla dorosłych planszowa lub online

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Scrabble. Gra logiczna dla dorosłych planszowa lub online

Scrabble to gra, która urozmaiciła niejedno spotkanie z gronie znajomych. Ta popularna zabawa słowna to także świetna okazja by sprawdzić swoje bogactwo językowe. Poznaj jej zasady.

Zestaw do gry

Ta gra słowna dla 2, 3 lub 4 graczy, polega na układaniu na planszy powiązanych ze sobą słów przy użyciu płaskich pionków z literami o różnej wartości. Można ją porównać do układania krzyżówki. Zestaw do gry składa się z czterech stojaków (każdy uczestnik bierze stojak, na którym będzie układać pionki), jednego woreczka z płytkami oraz jednej planszy, składającej się z kwadratowych pól ułożonych w piętnastu wierszach i piętnastu kolumnach. Wygrywa ten, kto osiągnie najwyższy wynik. Gracze mają do dyspozycji 98 pionków z literami alfabetu oraz dwa puste pionki, które nazywają się blankami. Każdej z liter, odpowiada dana liczba punktów, która jest widoczna w prawym, dolnym rogu pionka. Blank, mimo że nie ma wartości punktowej, można wymienić za dowolną literę. Co ważne, używając blanka należy powiedzieć, jaką literę blank zastępuje ustalenie to obowiązuje do końca gry.

>> Zobacz też: Rasy psów polecane seniorom

Zasady gry

Rozpoczynający gracz tworzy z minimalnie dwóch płytek słowo i układa je na planszy pionowo (z góry na dół) lub poziomo (od prawej do lewej). Nie wolno układać słów w skosie. Układać trzeba w sposób, by jedna z płytek znalazła się na centralnym polu oznaczonym gwiazdką. Każdy uczestnik może w zamian za wymianę dowolnej liczby liter oddać swój ruch graczowi z lewej strony. Wówczas zdejmuje płytki ze stojaka, zasłaniając je i bierze z woreczka losowo taką samą liczbę płytek, a następnie wrzuca odłożone płytki do woreczka.

Każdy gracz, kończąc ruch oblicza wartość stworzonego słowa i przekazuje ją osobie rejestrującej wyniki na arkuszu. Wartość słów oblicza się dodając liczby umieszczone na płytkach, biorąc pod uwagę wszystkie pola premiowe, na których słowo się znajduje. Kończąc swój ruch gracz dobiera z woreczka tyle płytek, ile wykorzystał na planszy, żeby zawsze mieć ich siedem.

Scrabble online

Jeśli bardzo chcesz zagrać, a nie masz z kim, lub nie posiadasz planszy gra ta jest dostępna online. To idealna rozrywka dla każdego, szczególnie dla seniorów, którzy w ten sposób urozmaicą czas spędzony z przyjaciółmi bądź samotny wieczór.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*