Seniorze zadbaj o wzrok! Jak dbać o oczy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Seniorze zadbaj o wzrok! Jak dbać o oczy?

Seniorzy często uskarżają się na problemy ze wzrokiem. Ich oczy szybciej się męczą, są suche i zdecydowanie słabiej widzą. Często dopada ich także starczowzroczność lub jaskra. Warto zatem wyjątkowo dbać o oczy starszych ludzi. Jak wygląda profilaktyka oka u seniorów?

Przede wszystkim profilaktyka

Wzrok z wiekiem pogarsza się, dlatego seniorzy często skarżą się na problemy z oczami. Starczowzroczności, czyli stopniowemu pogorszeniu wzroku wraz z wiekiem towarzyszą poważne choroby typu jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Choroby te rozwijają się u osób po 60. roku życia. Według statystyk aż 90% z nich dotkniętych jest którąś z tych chorób.

Jak walczyć z suchością oka

Wysuszone oczy to schorzenie, które dotyka nie tylko młodych ludzi, którzy dużo czasu spędzają przed ekranami komputerów, ale również seniorów. Spowodowane jest ono zmniejszonym wydzielaniem filmu łzowego. Prowadzi to do przesadnego przesuszania gałki ocznej, uczucia dyskomfortu i pieczenia. Jest to tak zwane uczucie piasku pod powiekami, co zaburza również widzenie. 

W tym przypadku warto działać od razu. W aptece nabyć można krople, które nawilżą oko, a ich regularne stosowanie w dużym stopniu pozwoli pozbyć się wrażenia pieczenia i suchości. Można dodatkowo wprowadzić tzw. gimnastykę oczu. Na czym ona polega?

Na częstym mruganiu oraz szybkiej zmianie punktów, na które się patrzy – raz dal, raz bliż. Takie ćwiczenia wspomogą wydzielanie filmu łzowego.

Dieta bogatsza w minerały

Ważna okazuje się także zbilansowana dieta. Często po 60. roku życia warto zmienić nawyki żywieniowe. Na podstawie badań przeprowadzonych przez okulistów i optometrystów, seniorzy mają dietę ubogą w przeciwutleniacze. Warto to zmienić. 

Osoby starsze jeść powinny szpinak, paprykę, brokułu i sałatę, które bogate są w luteinę i zeaksantynę. Składniki te są bardzo istotne dla zachowania odpowiedniej kondycji oka. Gromadzą się one w siatkówce i stoją na straży plamki żółtej, zapobiegając jej zwyrodnieniu.

Świeże powietrze i częste wizyty lekarskie

Przebywanie na świeżym powietrzu wpływa na kondycję oka. Warto jednak pamiętać o noszeniu okularów z odpowiednim filtrem zabezpieczającym.

Bardzo istotne jest też właściwe światło w domu oraz częste wietrzenie i nawilżanie powietrza.

Do tego wizyty i kontrola lekarska; seniorzy często mają dodatkowe choroby, które wpływają na pogorszenie wzroku – cukrzyca, nadciśnienie… Dlatego warto badać wzrok przynajmniej raz na pół roku.

Schorzenia wieku starczego, na które warto uważać

Starczowzroczność to utrata zdolności akomodacji oka, która wynika bezpośrednio z procesu starzenia się organizmu. Towarzyszy mu zazwyczaj pogorszenie widzenia na bliższe odległości.

Niestety lekarstwo na to schorzenie nie istnieje. Jest to naturalny proces, któremu podlegają wszystkie organy w ciele człowieka. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobór odpowiednich okularów, które poprawią komfort życia seniora. Powinny być dobierane przez profesjonalnych okulistów, aby polepszyć, a nie pogorszyć wzrok pacjenta. Często niedowidzenie powoduje bóle głowy, zatem zakup okularów pozwoli seniorom na pozbycie się także tego dyskomfortu.

Starcze zwyrodnienie plamki żółtej

AMD to schorzenie, które występuje u obu płci już po 50 roku życia. Age-related macular degeneration to skrót, który używany jest do określania tej choroby. Przyczyny powstawania tego zwyrodnienia nie są znane. Specjaliści przypuszczają, że czynnikiem, który ma szczególne znaczenie, jest starzenie się struktur wzrokowych. Znaczenie ma także genetyka oraz tryb życia, w tym palenie wyrobów tytoniowych.

W oczach dotkniętych AMD dochodzi do degradacji części siatkówki, a co za tym idzie, osłabienia widzenia. Zmiany zauważyć można zwłaszcza w nocy oraz przy patrzeniu na przedmioty z bliska. Dotknięci nią pacjenci odczuwają problemy z czytaniem książek, zwłaszcza wieczorem.

Zwyrodnienie plamki żółtej ma dwie postaci – suchą oraz wysiękową. Przy tej pierwszej zmiany postępują wolniej, natomiast druga wymagać może specjalistycznego leczenia, takiego jak terapia fotodynamiczna czy zastrzyki doszklistookowe.

Profilaktyka przy zwyrodnieniu plamki żółtej to przede wszystkim odstawienie papierosów oraz przyjmowanie suplementów, które wpływają na polepszenie wzroku. Powinny być one bogate w luteinę oraz zeaksantynę. Ważne też, żeby w swoim składzie miały kwasy tłuszczowe, a także witaminę E i C.

Zdrowe oczy u seniorów wpływają na poprawę jakości życia. Warto zatem dbać o nie jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy. Odpowiednia suplementacja, dieta i zdrowy tryb życia z pewnością wpłyną na zdrowie oka. Ponadto częste kontrolowanie oczu u specjalistów i stosowanie kropli nawilżających pozwoli zachować ostrość widzenia i cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata.

Zdj. główne: David Travis/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*