Te zasady montażu drzwi warto znać

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Te zasady montażu drzwi warto znać

Artykuł sponsorowany

Najpierw musisz określić, jakiego rodzaju drzwi potrzebujesz. Potrzebujesz drzwi do wejścia do domu, które oprócz spełniania określonego zadania są również dekoracyjne? Potrzebujesz drzwi tarasowych, które prowadzą na Twój taras lub balkon? Potrzebujesz drzwi do garderoby lub nowych drzwi do sypialni? W całym domu są drzwi, a rodzaj, którego potrzebujesz, wpłynie na resztę wyborów, których musisz dokonać.

Wybór odpowiedniego materiału

Zwłaszcza w przypadku drzwi wejściowych, istnieje wiele opcji materiałowych. Możesz wybrać drewno, metal lub winyl. Każdy ma swoje zalety. Drewno to klasyczny materiał, ale przez lata będzie wymagał konserwacji, takiej jak farba i bejca. Drzwi winylowe wymagają niewielkiej konserwacji i są odporne na działanie czynników atmosferycznych i mają długą żywotność. Drzwi metalowe są mocne i wytrzymują również działanie czynników atmosferycznych, ale najczęściej są bardzo ciężkie. Musisz także zdecydować, ile szkła chcesz mieć w drzwiach. Czy chcesz mieć małe szklane panele w górnej części drzwi wejściowych lub by obejmowały większą przestrzeń? Czy chcesz szkło witrażowe, dekoracyjne lub przezroczyste?

Jeśli wybierasz drzwi tarasowe, musisz zastanowić się, ile paneli chcesz, jak drzwi mają się otwierać (przesuwane itp.) i ile szkła chcesz wykorzystać. Wybory są nieograniczone. Czy chcesz drzwi, które otwierają się na zewnątrz lub do wewnątrz czy wolisz drzwi przesuwne? Czy chcesz klasyczne dwa panele, czy wolisz większe?

Montaż drzwi
Photo by Thomas Koehler/Photothek via Getty Images

Następnie sprzęt do instalacji drzwi

Okucia drzwiowe mają kluczowe znaczenie zarówno dla wyglądu, jak i funkcji Twoich drzwi, dlatego warto mieć pewność, że dokonasz dobrego wyboru spośród wielu dostępnych opcji. Sprzęt klasyczny, nowoczesny lub współczesny to wszystkie możliwe opcje; możesz również wybrać uchwyty, które się wtapiają w całą aranżację lub uchwyty, które się wyróżniają. Do wyboru jest również wiele kolorów i stylów. A jakie punkty ryglujące chciałbyś posiadać? Co sprawi, że poczujesz się bezpiecznie? Profesjonalny producent drzwi z pewnością dostarczy mnóstwo wariantów.

Zrób to sam?

Po dokonaniu wszystkich tych wyborów (lub gdy zaczniesz przyglądać się wszystkim opcjom), na pewno będziesz chciał znaleźć profesjonalistę, który Ci pomoże. Być może myślisz, że możesz samodzielnie zamontować nowe drzwi i, o ile to możliwe, nie jest to zalecane. Jest kilka kroków, które należy podjąć. Najpierw profesjonalista musi zmierzyć drzwi — zarówno wysokość, jak i szerokość, a także szerokość ościeżnicy. Pomiary muszą być bardzo dokładne, ponieważ każdy drobny błąd może wpłynąć na dopasowanie nowych drzwi. Następnie profesjonalista musi usunąć stare drzwi (a także ościeżnicę, jeśli ją wymieniasz).

Kiedy stare drzwi zostaną usunięte, musi przygotować otwór; wymaga to upewnienia się, że wysokość progu jest odpowiednia dla nowych drzwi i dostosowania jej w razie potrzeby. Ponownie, jeśli zostanie to źle zmierzone, może to później prowadzić do problemów.

pani w oknie
Photo from Pixabay.com

Następnie można rozpocząć montaż nowych drzwi, najpierw ustawiając je w otworze i sprawdzając ich wymiarowanie. Jeśli wszystko jest w porządku i wszystko jest odpowiednio wyrównane, zdejmuje się drzwi i nakłada uszczelniacz poliuretanowy na próg i poszycie zewnętrzne. Następnie profesjonalista może dodać podkładki, które są kluczowe dla prawidłowego dopasowania drzwi. Gdy drzwi są już na miejscu, trzeba wyregulować podkładki, aby upewnić się, że między drzwiami a ramą nie ma szczelin.

Potem trzeba już tylko wykończyć drzwi – pomalować, dodać okucia itp. Każdy krok może być czasochłonny, a błędy mogą mieć negatywny wpływ na dopasowanie, ich trwałość, przeciągi itp.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*