Zamknij lato w słoiku. Przepisy na pyszne i proste przetwory

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Zamknij lato w słoiku. Przepisy na pyszne i proste przetwory

Lato jest czasem zbiorów owoców i warzyw. W jaki sposób można przygotować przetwory, aby cieszyć się dłużej smakiem lata?

O czym warto pamiętać przy przygotowywaniu przetworów?

Zanim rozpoczniesz przygotowywanie domowych przetworów, powinnaś się do tego odpowiednio przygotować, czyli wyposażyć spiżarnię w odpowiednią ilość słoików. Ważna jest zarówno ilość, jak i pojemność słoików. Jeśli nie chcesz kupować nowych słoików, to warto wcześniej poprosić rodzinę lub znajomych o zbieranie słoików. Do kiszenia ogórków i kapusty najlepsze będą gliniane garnki.

Kalendarz zapraw – kiedy i co można przygotować

Wszystkie sezonowe owoce można zamknąć w słoiku pod postacią: dżemu, konfitury, nalewki lub soku. Zbiory owoców i warzyw przypadają na różne letnie miesiące, dlatego warto zapoznać się z kalendarzem ogrodnika, aby wiedzieć co i kiedy można zbierać.

W czerwcu są zbiory truskawek, agrestu, czereśni i kwiatów czarnego bzu. W lipcu można zbierać jagody, maliny, ogórki, wiśnie, czerwone i czarne porzeczki. W sierpniu są zbiory pomidorów, gruszek, moreli, brzoskwiń i jeżyn. We wrześniu można zrobić przetwory z cukinii, śliwek, winogron, owoców czarnego bzu, owoców dzikiej róży. W październiku można przygotować przetwory z dyni, buraka i kapusty.

maliny
Photo by congerdesign from Pixabay.com

Sposób przygotowania przetworów

Domowe przetwory można wykonać na kilka różnych sposobów, czyli przez:

  • pasteryzację jest jedną z najpopularniejszych metod przygotowywania przetworów. Do garnka z wodą należy włożyć słoiki i zagotować. Gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Po tym czasie odłożyć do wystygnięcia i schować do spiżarni;
  • marynowanie ten sposób wykorzystywany jest do przygotowania przetworów z ogórków i grzybów leśnych;
  • mrożenie aby warzywa były dłużej świeże, to można je zamrozić. Jest to dobry sposób, jeśli masz zapasową zamrażarkę w domu;
  • suszenie suszone owoce i warzywa są świetnym źródłem witamin i innych wartości odżywczych, dlatego idealnie nadają się na smaczną i zdrową przekąskę;
  • kiszenie kiszone przetwory są świetnym źródłem witamin i wartości odżywczych. Najpopularniejszymi warzywami do kiszenia są ogórki i kapusta.

4 przepisy na pyszne i proste przetwory

Dżem truskawkowy – przysmak każdego dziecka

Sezon na truskawki niedługo się rozpocznie, dlatego warto już przygotować się do wykonania przetworów z tych smacznych i zdrowych owoców. Do wykonania dżemu z truskawek będziesz potrzebować:

  • 1 kg truskawek,
  • 2 łyżeczki masła,
  • 150 g cukru (jeśli wolisz słodszy dżem, to możesz dać więcej cukru),
  • 2 łyżeczki soku z cytryny,
  • otartą skórkę z cytryny.

Sposób wykonania:

  1. Usuń szypułki. Umyj i osusz truskawki – nie mogą być zbyt mokre, bo dżem może nie wyjść.
  2. Pokrój truskawki na mniejsze części. Włóż do garnka i postaw na ogniu.
  3. Gdy puszczą sok, przemieszaj je drewnianą łyżką.
  4. Gdy zaczną się gotować, wsyp cukier i skórkę cytrynową oraz wlej sok z cytryny. Ponownie zagotuj. Gotuj na małym ogniu około 6 h, mieszając co jakiś czas.
  5. Gdy dżem będzie gęsty, przełóż do słoików.

Buraczki z chrzanem

Buraczki z chrzanem są przysmakiem wielu osób. Do wykonania buraczków będą potrzebne:

  • 2 kg buraków,
  • mały korzeń świeżego chrzanu,
  • sól,
  • cukier,
  • pieprz.

Sposób wykonania:

  1. Buraki umyj pod bieżącą wodą. Przełóż do garnka. Zalej wodą i postaw na ogniu. Zagotuj.
  2. Gotuj buraki do miękkości. Gdy będą już miękkie, to ściągnij je z ognia. Zlej wodę. Pozostaw do wystudzenia. W międzyczasie obierz chrzan.
  3. Gdy buraki ostygną, to obierz je ze skórki i zetrzyj na drobnych oczkach. Chrzan również zetrzyj na drobnych oczkach.
  4. W misce połącz buraki z chrzanem oraz przyprawami. Przełóż do słoików. Włóż do garnka i zapasteryzuj.

>> Zobacz też: Tradycyjne ogórki kiszone – przepis

Kompoty

Kompoty kojarzone są przede wszystkim z babciną spiżarnią. Na kompot najlepiej nadają się gruszki, jabłka, czereśnie i wiśnie. Owoce należy umyć i obrać ze skórek (gruszki i jabłka). Włożyć do słoików i zalać syropem (w 1 litrze ciepłej wody rozpuścić 0,5 kg cukru). Słoiki należy zakręcić i zapasteryzować. 

Soki z owoców 

Sok można wykonać z każdego rodzaju owoców. Do wykonania soku niezbędny jest sokownik. Kupując go, warto wybrać ten lepszej jakości, dzięki temu posłuży na dłużej. Owoce przed włożeniem do sokownika powinny być zawsze umyte. Gotowy sok z sokownika należy zagotować z dodatkiem cukru (na 1l 100g cukru). Wrzący sok należy przelać do słoików. Gdy ostygną zapasteryzować.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*