Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Odpowiednie buty dla seniora – jak je wybrać?

Artykuł sponsorowany

Dobrze dobrane obuwie gwarantuje nie tylko wygodę, ale też zdrowie i dobre samopoczucie. To bardzo ważne zwłaszcza u seniorów. Na co zwrócić uwagę, wybierając buty dla osób starszych?

Właściwy rozmiar i materiał

Wydawać by się mogło, że to bardzo oczywista rzecz, jednak wybór butów odpowiednio do rozmiaru stopy często sprawia trudność. Żeby zapewnić stopom odpowiednią ilość miejsca, należy sprawdzić, czy w danych butach nie będą ściśnięte zarówno w szerokości, jak i w wysokości. Jeżeli wybrany model butów sprawia trudności na etapie wkładania do niego nogi, lepiej poszukać innych butów. Producenci oferują buty także na szersze stopy, tak więc z pewnością każdemu uda się dobrać obuwie do kształtu i rozmiary stóp. Wybór odpowiedniego obuwia gwarantuje komfort i zapobiega powstawaniu deformacji stóp. Ważne jest także to, żeby obuwie, zarówno buty męskie jak i damskie, wykonane były z możliwie elastycznego materiału. Dotyczy to zwłaszcza obuwia dla osób, które posiadają zwyrodnienia kostne.

Wkładka do butów

Buty dla seniora powinny także posiadać odpowiednią wkładkę. Dobrze byłoby, gdyby była wykonana z materiałów oddychających, które minimalizują pocenie. Ważne jest także to, żeby wkładka była dopasowana do indywidualnych potrzeb seniorów. Producenci w ofercie mają między innymi buty z wkładkami profilowanymi, które zapobiegają przesuwanie się stopy w bucie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko upadku, a także buty stymulujące krążenie (dla osób mających na przykład żylaki) oraz takie, które łagodzą ucisk – idealne dla osób, którym puchną stopy.

Łatwe do zdejmowania i zakładania

Obuwie dla seniora powinno mieć łatwe zapinanie. Lepszym rozwiązaniem niż sznurowadła będą na przykład rzepy. W tym przypadku także ważna jest szerokość butów. Założenie ich powinno być możliwe bez schylania się, najlepiej z użyciem łyżki do butów. Istotne jest także regulowane zapięcie, które zabezpieczy przed ewentualnym zsuwaniem się buta i pozwoli seniorowi na komfortowe używanie obuwia.

Zapiętek

Buty dla osób starszych powinny posiadać część obejmującą piętę. Dotyczy to zwłaszcza kapci i obuwia domowego. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko zsunięcia się buta i upadku.

Odpowiednia podeszwa

Ważne jest, żeby sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest podeszwa. Powinna być antypoślizgowa, żeby możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko poślizgnięcia i upadku. Dobrze byłoby także, gdyby podeszwa zapewniała optymalny poziom amortyzacji. Pozwoli to odciążyć stawy nóg. Szersza podeszwa zapewnia lepszą stabilizację i równowagę, więc na to też warto zwrócić uwagę.

Przede wszystkim wygoda

Dobór odpowiedniego obuwia ma bardzo duży wpływ na jakość życia seniora. Dla osób z haluksami polecane są buty ze stretchem, ponieważ mają specjalne wstawki z materiału, dzięki którym nie powodują ucisku i otarć. Jeśli na stopach pojawiają się odciski, warto przy wyborze butów zwrócić uwagę na wyprofilowanie przodu buta, tak żeby swobodnie można było poruszać palcami.

Wybierając buty dla seniora, nie warto kierować się tym, co modne. Kwestie estetyczne są mniej ważne niż to, czy but jest wystarczająco wygodny. Chociaż kobiety w większości lubią buty na obcasach, seniorki powinny unikać noszenia ich na co dzień. Wybierając jednak buty na obcasach, warto zwrócić uwagę na to, żeby ciężar ciała był równomiernie przeniesiony na całą stopę, nie tylko na jej przód lub tył.

Osoby starsze buty mogą kupować w specjalnych sklepach z odzieżą ortopedyczną. Zalecane to jest przede wszystkim seniorom z różnego rodzaju schorzeniami, ponieważ oprócz dużego wyboru obuwia, mogą liczyć także na profesjonalne doradztwo.

Zdjęcie główne: Free-Photos/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*